2020 DIVISION RESULTS 4-H Arts

Overall Grand Champion: Amber Dilley, Cole Holler, Matthew Stolle; Overall Reserve Grand Champion: Amber Dilley, Cole Holler, Matthew Stolle; Judge’s Choice: Abigail Holler, Ethan Holler, Tanna Jones, Dixie Wingate

Purple: Amber Dilley, Cole Holler, Matthew Stolle; Lavender: Amber Dilley, Cole Holler, Matthew Stolle; Orange: Abigail Holler, Ethan Holler, Tanna Jones, Dixie Wingate

4-H Clothing and Textiles

Overall Grand Champion: Rylan Rogers; Overall Reserve Grand Champion: Dylan Rogers

Purple: Rylan Rogers; Lavender: Dylan Rogers

4-H Decorated Cakes

Overall Grand Champion: Ryan Stolle; Overall Reserve Grand Champion: Kiera McGrew; Judge’s Choice: Carter Jo Lawrence, Isabella Stolle

Purple: Ryan Stolle; Lavender: Kiera McGrew; Orange: Carter Jo Lawrence, Isabella Stolle

4-H Energy Management

Overall Grand Champion: Nathan Baird (2)

Purple: Nathan Baird (2)

4-H Entomology

Judge’s Choice: Tanna Jones, Wesley Teagarden

Orange: Tanna Jones, Wesley Teagarden

4-H Flowers

Overall Grand Champion: Abigail Holler; Overall Reserve Grand Champion: Isabella Stolle

Purple: Abigail Holler, Isabella Stolle

4-H Food Preservation

Overall Grand Champion: Nathan Baird; Overall Reserve Grand Champion: Nathan Baird

Purple: Nathan Baird; Lavender: Nathan Baird

4-H Foods

Overall Grand Champion: Dylan Rogers; Overall Reserve Grand Champion: Kenzi Carbon; Red Star Yeast Award: Kadence Blevins, Breahnna Dawson; Judge’s Choice: Cierra Lindsey, Wesley Teagarden

Purple: Dylan Rogers; Lavender: Kenzi Carbon; Orange: Cierra Lindsey, Wesley Teagarden

4-H Forestry

Judge’s Choice: Nathan Baird, Haven Conner, Chylar Jones

Orange: Nathan Baird, Haven Conner, Chylar Jones

4-H Geology

Overall Grand Champion: Wesley Teagarden

Purple: Wesley Teagarden

4-H Home Environment

Overall Grand Champion: Cierra Lindsey; Overall Reserve Grand Champion: Isabella Stolle

Purple: Cierra Lindsey; Lavender: Isabella Stolle

4-H Market Beef

Overall Grand Champion: Lauren Aust; Overall Reserve Grand Champion: Creed Caldwell

Purple: Lauren Aust; Lavender: Creed Caldwell

4-H Market Swine

Overall Grand Champion: Kaden Stroup; Overall Reserve Grand Champion: Zander Shideler

Purple: Kaden Stroup; Lavender: Zander Shideler

Grand Champion: Kaden Stroup; second: Zander Shideler; third: Masen Powell; fourth: Dayson Eastwood; fifth: Creed Caldwell

4-H Pet and Specialty Animal

Overall Grand Champion: Caleb Secrest; Overall Reserve Grand Champion: Carter Jo Lawrence

Purple: Caleb Secrest; Lavender: Carter Jo Lawrence

4-H Photography

Judge’s Choice: Breahnna Dawson, Dylan Rogers, Daniel Cole, Kallynn Stroup

Orange (Judge’s Choice): Breahnna Dawson, Dylan Rogers, Daniel Cole Sharrow, Kallynn Stroup

4-H Plant Science

Overall Grand Champion: Matthew Stolle; Overall Reserve Grand Champion: Kinze Gorman; Judge’s Choice: Isabella Stolle

Purple: Kinze Gorman, Matthew Stolle; Orange: Isabella Stolle

4-H Poultry

Overall Grand Champion: Chloe Riley; Overall Reserve Grand Champion: Chloe Riley

Purple: Chloe Riley; Lavender: Chloe Riley

Grand Champion: Chloe Riley; Reserve Grand Champion: Chloe Riley

4-H Reading

Overall Grand Champion: Ashlyn Blevins; Overall Reserve Grand Champion: Cierra Lindsey

Purple: Ashlyn Blevins; Lavender: Cierra Lindsey

4-H Robotics

Judge’s Choice: Nathan Baird

Orange: Nathan Baird

4-H Rocketry

Overall Grand Champion: Nathan Baird; Overall Reserve Grand Champion: Wesley Teagarden; Judge’s Choice: Rhett Pope

Purple: Nathan Baird; Lavender: Wesley Teagarden; Orange: Rhett Pope

4-H Self Determined

Overall Grand Champion: Parker Schwarz; Overall Reserve Grand Champion: Grace Ray; Judge’s Choice: William Caldwell, Matthew Stolle

Purple: Parker Schwarz; Lavender: Grace Ray; Orange: William Caldwell, Matthew Stolle

4-H Style Review

Overall Grand Champion: Nathan Baird (2), Breahnna Dawson; Overall Reserve Grand Champion: Norman Parks, Rhett Pope, Gentry Stevens

Purple: Nathan Baird (2), Breahnna Dawson; Lavender: Norman Parks, Rhett Pope, Gentry Stevens

4-H Wildlife and Sport Fishing

Overall Grand Champion: Isabella Stolle; Overall Reserve Grand Champion: Ryan Stolle; Judge’s Choice: Pryce Eastwood

Purple: Isabella Stolle; Lavender: Ryan Stolle; Orange: Pryce Eastwood

4-H Woodworking

Overall Grand Champion: Nathan Baird; Overall Reserve Grand Champion: Kadence Mohler; Judge’s Choice: Tucker Wilcox

Purple: Nathan Baird; Lavender: Kadence Mohler; Orange: Tucker Wilcox

CLASS RESULTS

Advanced Entomology Collection

Purple: Tanna Jones

Advanced Forestry

Purple: Haven Conner

Agility 1 Off Lead

Blue: Cierra Lindsey

Beans, Green Snap- Plate of 12

Red: Cierra Lindsey

Beginning 1 Entomology Collection

Purple: Wesley Teagarden

Beginning Forestry

Purple: Chylar Jones

Beginner Beef Showmanship

Blue: Landon Schull

First: Landon Schull

Beginner Dairy Goat Showmanship

Blue: Zoey Lloyd

Beginner Meat Goat Showmanship

Champion: Ryan Stolle; Reserve Champion: Mackenzie Dilley

Blue: Colton Dilley, Mackenzie Dilley, Kinze Gorman, Charlee Parks, Dawson Rhynerson, Ryan Stolle, Halle West

Beginner Sheep Showmanship

Champion: Carsten Troxel

Blue: Carsten Troxel

Beginner Swine Showmanship

First: Jebediah Moore; Second: Case Bowman; Third: Dawson Rhynerson; Fourth: Hank Heider

Black and White Photo Level 1

Champion: Colton Dilley

Purple: Colton Dilley, Tucker Wilcox; Blue: Mackenzie Dilley, Makenna Parks, Gentry Stevens, Ryan Stolle, Brody Wilcox, Tucker Wilcox; Red: Charlee Parks, Landon Schull, Dixie Wingate

Black and White Photo Level 2

Purple: Chylar Jones; Blue: Nathan Baird, Carter Jo Lawrence, Chloe Riley, Heath Schull, Matthew Stolle; Red: Aydan McCahon, Miley Parks, Grace Ray, Matthew Stolle, Wesley Teagarden, Cheyenne Wingate; White: Alyssa Cole

Black and White Photo Level 3

Champion: Isabella Stolle; Reserve Champion: Gracelyn Tavis

Purple: Kiera McGrew, Dylan Rogers, Isabella Stolle, Gracelyn Tavis; Blue: Breahnna Dawson, Parker Schwarz, Daniel Cole Sharrow; Red: Cierra Lindsey, Kadence Mohler, Bryson Schull, Kallynn Stroup, Kirbie Stroup; White: Jeremy Jack Willard

Black and White Photo Level 4

Blue: Lauren Aust; Red: Haven Conner, Amber Dilley, Chaylin Peine; White: Jayden Willard

Bred and Owned Market Beef

Blue: Bryson Schull, Heath Schull

Bred and Owned Market Goat

Blue: Copenhagen Browning, Timberlyn Browning, Alyssa Cole, Amber Dilley, Colton Dilley, Mackenzie Dilley, Cierra Lindsey, Kwinn McKee, Norman Parks, Colter Powell, Masen Powell, Abigail Rhynerson, Dawson Rhynerson

Bred and Owned Market Lamb

Blue: Kadence Mohler, Colby Troxel

Bred and Owned Market Swine

Champion: Dayson Eastwood; Reserve Champion: Bryson Schull

Blue: Dayson Eastwood, Pryce Eastwood, Bryson Schull, Heath Schull

First: Dayson Eastwood; Second: Bryson Schull; Third: Pryce Eastwood; Fourth: Heath Schull

Bucket Calf

Champion: Gentry Stevens; Reserve Champion: Levi Schlesener

Blue: Case Bowman, Kada Parks, Levi Schlesener, Peyton Schlesener, Gentry Stevens

First: Gentry Stevens; Second: Levi Schlesener; Third: Peyton Schlesener

Cantaloupe- Display of 1

Matthew Stolle

Cherry Tomatoes- Plate of 5

Purple: Kinze Gorman, Chaylin Peine, Isabella Stolle, Matthew Stolle, Ryan Stolle; Blue: Charlee Parks, Norman Parks; Red: Garrett Parks, Miley Parks

Clothing Article, Garment or Outfit Level 1

Blue: Charlee Parks (2), Makenna Parks (3); Red: Ashlyn Blevins (2), Charlee Parks, Landon Schull

Clothing Article, Garment or Outfit Level 2

Blue: Nathan Baird (4), Miley Parks, Kadence Blevins; Red: Kadence Blevins, Miley Parks

Clothing Article, Garment or Outfit Level 3

Blue: Norman Parks, Dylan Rogers, Rylan Rogers

Clothing and Textiles Educational Exhibit Level 1

Red: Makenna Parks

Clothing and Textile Educational Exhibit Level 4

Red: Kada Parks

Color Photo Level 1

Reserve Champion: Ryan Stolle

Purple: Colton Dilley, Mackenzie Dilley, Gentry Stevens, Ryan Stolle; Blue: Ashlyn Blevins (2), Colton Dilley, Makenna Parks (2), Ryan Stolle, Brody Wilcox (2), Dixie Wingate (2); Red: Mackenzie Dilley, Charlee Parks (2), Landon Schull; White: Tucker Wilcox

Color Photo Level 2

Champion: Chloe Riley; Reserve Champion: Carter Jo Lawrence

Purple: Nathan Baird (2), Carter Jo Lawrence, Miley Parks, Chloe Riley (2), Cheyenne Wingate; Blue: Kadence Blevins (2), Chylar Jones, Aydan McCahon, Heath Schull (2), Laramie Stevens, Matthew Stolle, Wesley Teagarden, Cheyenne Wingate; Red: Alyssa Cole, Carter Jo Lawrence, Aydan McCahon, Grace Ray (2), Wesley Teagarden; White: Alyssa Cole, Miley Parks

Color Photograph Level 3

Purple: Cierra Lindsey, Kiera McGrew, Rylan Rogers, Daniel Cole Sharrow, Gracelyn Tavis, Jeremy Jack Willard; Blue: Breahnna Dawson, Dylan Rogers, Parker Schwarz, Isabella Stolle (2), Kallynn Stroup, Gracelyn Tavis, Breck Umphenour (2); Red: Breahnna Dawson, Cierra Lindsey, Kadence Mohler, Norman Parks, Bryson Schull (2), Parker Schwarz, Kallynn Stroup; White: Norman Parks, Daniel Cole Sharrow, Kirbie Stroup (2), Jeremy Jack Willard

Color Photo Level 4

Champion: Haven Conner; Reserve Champion: Lauren Aust

Purple: Lauren Aust (2), Haven Conner; Blue: Haven Conner, Amber Dilley (2); Red: Garrett Parks, Kada Parks (2), Chaylin Peine, Jayden Willard (2); White: Garrett Parks, Chaylin Peine

Computer Enhanced or Manipulated Photo Level 3

Blue: Kadence Mohler

Crossbread

Champion: Esmeralda Franklin; Reserve Champion: Makenzi Umphenour

Blue: Rees Chapman (2), Ariana Franklin, Esmeralda Franklin, Kadence Mohler (2), Heath Schull, Colby Troxel, Makenzi Umphenour

Third: Ariana Franklin; Fourth: Colby Troxel; Fifth: Kadence Mohler

Crossbred Breeding Doe Meat Goat

Blue: Nathan Baird, Timberlyn Browning, Rees Chapman, Alyssa Cole, Ariana Franklin, Esmeralda Franklin, Stefanie Koperski, Cooper Lanham (3), Haylee Lanham (3), Cierra Lindsey (2), Garrett Parks, Kada Parks, Miley Parks, Wesley Teagarden

Decorated Cake, Bag and Tip or Fondant

Purple: Carter Jo Lawrence, Kiera McGrew, Isabella Stolle, Ryan Stolle; Blue: Kadence Mohler; Red: Aleena Miller

Decorated Cake, other

Purple: Case Bowman, Hunter Bowman

Display of at least 15 different rocks, minerals and fossils

Ribbon: Purple: Wesley Teagarden

Dual Purpose, Pen of 3 Pullets

Blue: Alivia Lohman; Red: Addison Lohman

Third: Alivia Lohman; Fourth: Addison Lohman

Educational Exhibit — display poster or notebook

Purple: Nathan Baird

Educational Food and Nutrition Exhibit Level 1

Blue: Colton Dilley, Mackenzie Dilley, Makenna Parks, Vaelor Shakir

Educational Foods and Nutrition Exhibit Level 3

Purple: Kadence Mohler; Blue: Makenna Parks

Educational Foods and Nutrition Exhibit Level 4

Blue: Garrett Parks; Red: Kada Parks

Electricity Level 2

Champion: Nathan Baird

Purple: Nathan Baird (2)

Fabric and Fiber Arts Level 1

Blue: Makenna Parks; Red: Charlee Parks (2), Makenna Parks

Fabric and Fiber Arts Level 2

Red: Miley Parks

Fabric and Fiber Arts Level 4

Purple: Amber Dilley (2); Red: Kada Parks (2)

Flower Arrangement- Fresh Flowers

Champion: Isabella Stolle; Reserve Champion: Kenzi Carbon

Purple: Kenzi Carbon, Cierra Lindsey, Isabella Stolle, Matthew Stolle, Ryan Stolle; Blue: Kenzi Carbon

Food Exhibit Level 1

Champion: Kenzi Carbon; Reserve Champion: Gentry Stevens

Purple: Kenzi Carbon (3), Mackenzie Dilley, Gentry Stevens, Ryan Stolle; Blue: Ashlyn Blevins (2), Kenzi Carbon, Charlee Parks, Makenna Parks, Levi Schlesener, Daisy Tavis, Tucker Wilcox; Red: Colton Dilley, Charlee Parks, Makenna Parks, Peyton Schlesener, Heath Schull, Gentry Stevens, Ryan Stolle, Tucker Wilcox

Food Exhibit Level 2

Champion: Laramie Stevens; Reserve Champion: Laramie Stevens

Purple: Kadence Blevins, Cooper Lanham, Laramie Stevens (2), Matthew Stolle, Wesley Teagarden; Blue: Nathan Baird (3), Kadence Blevins, Timberlyn Browning, Ethan Holler, Cooper Lanham, Miley Parks (2), Rhett Pope, Chloe Riley (2), Laramie Stevens; Red: Nathan Baird; White: Miley Parks

Food Exhibit Level 3

Champion: Dylan Rogers; Reserve Champion: Breahnna Dawson

Purple: Breahnna Dawson, Cierra Lindsey, Dylan Rogers (2), Rylan Rogers, Kadance Shelton, Isabella Stolle; Blue: Cierra Lindsey, Norman Parks (2), Rylan Rogers, Kallynn Stroup; Red: Cierra Lindsey, Kadence Mohler; White: Norman Parks

Food Exhibit Level 4

Blue: Cole Holler, Garrett Parks; White: Garrett Parks

4-H Decorated Hay Bale

Blue: Haven Conner

Garden Flower — Single Stem Annual

Champion: Case Bowman

Purple: Case Bowman; Blue: Cierra Lindsey

Hampshires:

Blue: Hank Heider

Fifth: Hank Heider

Home Environment Single Exhibit

Purple: Cierra Lindsey, Isabella Stolle; Blue: Rees Chapman, Ryan Stolle; Red: Kada Parks

Intermediate Beef Showmanship

Reserve Champion: Haylee Lanham

Blue: William Caldwell, Haylee Lanham (2), Bryson Schull, Parker Schwarz

First: Parker Schwarz; Second: Haylee Lanham; Third: Bryson Schull; Fourth: William Caldwell

Intermediate Dairy Goat Showmanship

Blue: Kadence Mohler

Intermediate Forestry

Purple: Nathan Baird

Intermediate Meat Goat Showmanship

Champion: Esmeralda Franklin

Blue: Rees Chapman, Esmeralda Franklin, Cierra Lindsey, Kadence Mohler, Norman Parks, Jacksen Powell, Masen Powell, Isabella Stolle

Intermediate Sheep Showmanship

Champion: Esmeralda Franklin; Reserve Champion: Kadence Mohler

Blue: William Caldwell, Rees Chapman, Alyssa Cole, Esmeralda Franklin, Kadence Mohler, Shiloh Skipper, Colby Troxel, Kali Umphenour

Intermediate Showmanship

Champion: Rees Chapman; Reserve Champion: Cierra Lindsey

Blue: Rees Chapman, Cierra Lindsey, Kadence Mohler

Intermediate Swine Showmanship

First: Dayson Eastwood; Second: Bryson Schull; Third: Kirbie Stroup; Fourth: Kallynn Stroup; Fifth: Esmeralda Franklin; Sixth: Jude Wade; Seventh: Ryan Broyles; Eighth: Trenton Broyles; Ninth: Hunter Bowman

Junior Beef Showmanship

Blue: Nathan Baird, Cooper Lanham, Rhett Pope, Heath Schull, Laramie Stevens, Emily West

First: Heath Schull; Second: Laramie Stevens; Third: Rhett Pope; Fourth: Nathan Baird; Fifth: Cooper Lanham; Sixth: Emily West

Junior (Doe’s up to 6 months of age)

Blue: Zoey Lloyd, Kadence Mohler

Junior (Doe’s 12-24 months of age)

Blue: Kadence Mohler

Junior Meat Goat Showmanship

Champion: Cooper Lanham; Reserve Champion: Nathan Baird

Blue: Nathan Baird, Timberlyn Browning, Cooper Lanham, Kwinn McKee, Miley Parks, Wesley Teagarden, Emily West

Junior Sheep Showmanship

Champion: Rhett Pope; Reserve Champion: Heath Schull, Freely Skipper

Blue: Rhett Pope, Levi Schlesener, Peyton Schlesener, Heath Schull, Freely Skipper

Junior and Spring Yearling Heifer

Blue: Lauren Aust, Amber Dilley, Heath Schull, Kaden Stroup

First: Kaden Stroup; Third: Heath Schull; Fourth: Lauren Aust

Junior Showmanship

Champion: Chloe Riley; Reserve Champion: Cooper Lanham

Blue: Cooper Lanham; Chloe Riley

Junior Swine Showmanship

First: Pryce Eastwood; Second: Heath Schull; Third: Josie Wade; Fourth: Ren Wade

Kit Assembled (all age categories)

Champion: Nathan Baird; Reserve Champion: Wesley Teagarden

Purple: Nathan Baird, Wesley Teagarden; Blue: Rhett Pope

Level 1 Clothing Buymanship-Girls Casual

Champion: Gentry Stevens

Blue: Kenzi Carbon, Gentry Stevens; White: Charlee Parks, Makenna Parks

Level 1 Clothing Buymanship-Girls Dress

Reserve Champion: Kenzi Carbon

Blue: Kenzi Carbon; Red: Charlee Parks; White: Makenna Parks

Level 1 Clothing Buymanship-Girls Formal

Blue: Gentry Stevens

Level 2 Clothing Buymanship–Boys Casual

Blue: Nathan Baird; Red: Cooper Lanham

Level 2 Clothing Buymanship–Boys Dress

Blue: Nathan Baird; Red: Rhett Pope

Level 2 Clothing Buymanship-Girls Casual

Champion: Chloe Riley

Blue: Chloe Riley; Red: Miley Parks

Level 2 Clothing Buymanship-Girls Dress

Reserve Champion: Chloe Riley

Blue: Chloe Riley; White: Miley Parks

Level 2 Style Review Constructed Garment

Blue: Nathan Baird

Level 3 Clothing Buymanship-Boys Casual

Red: Norman Parks

Level 3 Clothing Buymanship-Boys Dress

Red: Norman Parks

Level 3 Clothing Buymanship-Girls Casual

Champion: Breahnna Dawson

Blue: Breahnna Dawson, Cierra Lindsey, Kallynn Stroup

Level 3 Clothing Buymanship-Girls Dress

Reserve Champion: Cierra Lindsey

Blue: Breahnna Dawson, Cierra Lindsey

Level 3 Style Review Constructed Garment

Red: Norman Parks

Level 4 Clothing Buymanship-Boys Dress

Red: Garrett Parks

Level 4 Clothing Buymanship-Girls Casual

Reserve Champion: Kada Parks

Red: Kada Parks

Level 4 Clothing Buymanship-Girls Formal

Champion: Kada Parks

Red: Kada Parks

Market Heifer

Blue: Haylee Lanham, Parker Schwarz

First: Parker Schwarz; Second: Haylee Lanham

Market Meat Goat

Blue: Avery Atherton; Nathan Baird (2), Danica Brake, Copenhagen Browning, Timberlyn Browning (2), Jessica Burch, Rees Chapman, Alyssa Cole (2), Haven Conner, Alonzo Crooks, Bristol Davis, Amber Dilley, Colton Dilley, Mackenzie Dilley, Ariana Franklin (3), Esmeralda Franklin (3), Kinze Gorman, Stefanie Koperski, Cooper Lanham, Haylee Lanham, Cierra Lindsey (2), William Lloyd, Zoey Lloyd, Kwinn McKee (2), Kadence Mohler, Charlee Parks, Garrett Parks, Kada Parks, Makenna Parks, Miley Parks, Colter Powell, Jacksen Powell, Masen Powell, Abigail Rhynerson, Dawson Rhynerson, Levi Schlesener, Peyton Schlesener, Kadance Shelton, Isabella Stolle, Ryan Stolle, Ethan Teagarden, Josephine Teagarden, Justus Teagarden, Wesley Teagarden, Wylie Teagarden, Emily West, Halle West, Jayden Willard, Jeremy Jack Willard (2), Cheyenne Wingate, Dixie Wingate

Market Steer

Blue: Lauren Aust, Nathan Baird, Claire Caldwell, Creed Caldwell, William Caldwell, Amber Dilley, Stefanie Koperski (2), Cooper Lanham, Haylee Lanham, Megan Paddock, Tyler Paddock, Rhett Pope, Bryson Schull, Heath Schull, Landon Schull, Laramie Stevens, Emily West, Halle West

First: Lauren Aust, Creed Caldwell; Third: Nathan Baird; Fourth: Claire Caldwell

Market Swine

Champion: Creed Caldwell, Dayson Eastwood, Colter Powell, Masen Powell, Zander Shideler (2), Kaden Stroup, Kirbie Stroup, Brody White; Reserve Champion: Claire Caldwell, Brynn Collier, Stefanie Koperski, Hayden Lowe, Landon Schnieder, Heath Schull, Kirbie Stroup, Ren Wade

Blue: Clint Barker, Hunter Bowman, Danica Brake, Ryan Broyles, Jessica Burch, Taylor Burns, Claire Caldwell (2), Creed Caldwell, Kadence Carpenter, Timothy Coffey, Brynn Collier, Kate Dawson, Jaclynn Dumcum, Dayson Eastwood, Pryce Eastwood, Ariana Franklin, Esmeralda Franklin, Hank Heider, Jenna Holt, Stefanie Koperski, Jaimah Lohman, Hayden Lowe, Jebediah Moore, Colter Powell, Jacksen Powell, Masen Powell, Abigail Rhynerson, Dawson Rhynerson, Anna Schnieder, Connor Schnieder, Gia Schnieder, Landon Schnieder, Bryson Schull, Heath Schull, Zander Shideler (2), Taylor Stark, Kaden Stroup, Kallynn Stroup, Kirbie Stroup (2), Ethan Teagarden, Josephine Teagarden, Justus Teagarden, Wylie Teagarden, Makenzi Umphenour, Josie Wade, Ren Wade, Brody White; Red: Case Bowman, Trenton Broyles, Hunter Holt, Chad Nation, Chaylin Peine, Remi Rothlisburger, Josephine Teagarden, Marlee Thompson, Colton Wallace, Dakota Wallace, Corbin White, Jayden Willard, Jeremy Jack Willard

First: Creed Caldwell, Dayson Eastwood, Masen Powell, Zander Shideler, Kaden Stroup, Kirbie Stroup, Brody White; Second: Claire Caldwell, Brynn Collier, Stefanie Koperski, Landon Schnieder, Heath Schull, Kallynn Stroup, Kirbie Stroup, Ren Wade; Third: Danica Brake, Kate Dawson, Pryce Eastwood, Jacksen Powell, Abigail Rhynerson, Gia Schnieder, Bryson Schull, Ethan Teagarden, Josie Wade; Fourth: Hunter Bowman, Claire Caldwell, Ariana Franklin, Esmeralda Franklin, Hank Heider, Jenna Holt, Dawson Rhynerson, Josephine Teagarden, Wylie Teagarden; Fifth: Case Bowman, Taylor Burns, Kadence Carpenter, Jaclynn Dumcum, Jaimah Lohman, Jebediah Moore, Anna Schnieder, Justus Teagarden

Market Wethers and Ewes

Champion: Ariana Franklin; Reserve Champion: Esmeralda Franklin

Blue: William Caldwell (2), Rees Chapman (2), Alyssa Cole, Ariana Franklin (2), Esmeralda Franklin, Kassandra Garcia, Jaimah Lohman, Kadence Mohler, Rhett Pope (2), Cadence Reynolds, Freely Skipper, Olive Skipper, Shiloh Skipper, Willow Skipper, Colby Troxel, Kali Umphenour, Makenzi Umphenour; Red: Taylor Burns, Brock Chapman, Aden Dumcum, Jenna Holt, Reagan Huggins, Taylor Jackson, Joseph Lancaster (2), Karsten McKee, Addie Mead, Kadence Mohler (2), Levi Schlesener, Peyton Schlesener, Heath Schull, Cordell Self, Taylor Stark, Carsten Troxel, Kori Umphenour, Brody White, Corbin White

Third: Alyssa Cole; Fourth: Makenzi Umphenour; Fifth: Rhett Pope

Nearly Two Year Old and Older Female

Blue: Bryson Schull

Fifth: Bryson Schull

Obedience-Beginner

Blue: Cooper Lanham; White: Kadence Mohler (2)

Obedience-Novice

Champion: Cierra Lindsey; Reserve Champion: Rees Chapman

Blue: Rees Chapman, Cierra Lindsey, Chloe Riley

Other Breeds and Crossbred

Blue: Heath Schull, Zander Shideler (2), Kaden Stroup, Kirbie Stroup, Bowen Wade; Red: Jebediah Moore, Chaylin Peine, Jude Wade

First: Zander Shideler (2); Second: Kaden Stroup, Kirbie Stroup; Third: Bowen Wade; Fourth: Heath Schull; Fifth: Chaylin Peine

Peppers–Plate of 5

Purple: Case Bowman, Makenna Parks, Chaylin Peine, Chloe Riley; Red: Kada Parks

Performing Arts Level 1

Red: Ryan Stolle

Performing Arts Level 2

Blue: Matthew Stolle

Performing Arts Level 3

Blue: Cierra Lindsey

Performing Arts Level 4

Blue: Cole Holler

Pet

Champion: Caleb Secrest; Reserve Champion: Carter Jo Lawrence

Purple: Caleb Secrest; Lavender: Carter Jo Lawrence; Blue: Ashlyn Blevins, Kenzi Carbon, Dylan Rogers

Pickles and Relishes–One Jar

Red: Nathan Baird

Pre-Agility 1 on Lead

Champion: Cooper Lanham; Reserve Champion: Kadence Mohler

Blue: Cooper Lanham, Kadence Mohler, Chloe Riley; Red: Rees Chapman

Pumpkin-Display of 1

Blue: Cierra Lindsey

Isabella Stolle

Reading Level 1

Purple: Ashlyn Blevins

Reading Level 3

Blue: Cierra Lindsey

Registered Breeding Doe Meat Goat

Blue: Nathan Baird (2), Bristol Davis, Amber Dilley (3), Colton Dilley (3), Mackenzie Dilley (3), Stefanie Koperski

Robotics (all age categories)

Purple: Nathan Baird

Self Determined Level 1

Champion: Ryan Stolle; Reserve Champion: Zoey Lloyd

Purple: Ryan Stolle; Blue: Zoey Lloyd; Red: Makenna Parks

Self Determined Level 2

Champion: Grace Ray; Reserve Champion: Nathan Baird

Purple: Nathan Baird, Grace Ray; Blue: Danica Brake, Ethan Holler, Chylar Jones, Rhett Pope, Matthew Stolle; Red: Miley Parks

Self Determined Level 3

Champion: Parker Schwarz; Reserve Champion: Tanna Jones

Purple: Tanna Jones, Parker Schwarz; Blue: William Caldwell, Parker Schwarz; Red: Norman Parks

Self Determined Level 4

Red: Kada Parks

Senior Beef Showmanship

Blue: Lauren Aust, Claire Caldwell, Creed Caldwell, Stefanie Koperski, Kaden Stroup

First: Kaden Stroup; Second: Lauren Aust; Third: Creed Caldwell; Fourth: Claire Caldwell

Senior Meat Goat Showmanship

Champion: Ariana Franklin; Reserve Champion: Amber Dilley

Blue: Avery Atherton, Copenhagen Browning, Amber Dilley, Ariana Franklin, Stefanie Koperski, Garrett Parks, Kada Parks, Abigail Rhynerson

Senior Swine Showmanship

Blue: Kaden Stroup

First: Kaden Stroup; Second: Claire Caldwell; Third: Creed Caldwell; Fourth: Bowen Wade; Fifth: Chaylin Peine; Sixth: Brynn Collier; Seventh: Stefanie Koperski

Soft Spreads — One Jar

Purple: Nathan Baird; Red: Charlee Parks, Garrett Parks, Kada Parks, Makenna Parks, Miley Parks, Norman Parks

Standard Breeds, Bantams. One Old Bird

Champion: Chloe Riley; Reserve Champion: Chloe Riley

Purple: Chloe Riley; Blue: Chloe Riley

First: Chloe Riley; Second: Chloe Riley

Succulents

Champion: Abigail Holler; Reserve Champion: Ethan Holler

Purple: Abigail Holler, Ethan Holler; Blue: Cierra Lindsey

Summer Yearling Heifer Calf

Blue: Creed Caldwell

Second: Creed Caldwell

Tomatoes-Plate of 5

Purple: Kinze Gorman, Chaylin Peine; Blue: Cierra Lindsey

Tomato, Tomato Products–One Jar

Purple: Nathan Baird

Visual Arts and Crafts Level 1

Champion: Ryan Stolle; Reserve Champion: Ryan Stolle

Purple: Ashlyn Blevins, Zoey Lloyd, Makenna Parks, Gentry Stevens, Ryan Stolle (3), Dixie Wingate; Blue: Ashlyn Blevins, Kenzi Carbon (2), Mackenzie Dilley (2), Charlee Parks, Makenna Parks, Peyton Schlesener, Gentry Stevens (2); Red: Charlee Parks (3), Makenna Parks

Visual Arts and Crafts Level 2

Champion: Matthew Stolle; Reserve Champion: Wesley Teagarden

Purple: Kadence Blevins, Ethan Holler, Chylar Jones (2), Chloe Riley, Laramie Stevens, Matthew Stolle, Wesley Teagarden (2); Blue: Kadence Blevins, Alyssa Cole, Cooper Lanham, Miley Parks (3), Matthew Stolle, Wesley Teagarden (2), Cheyenne Wingate; Red: Alyssa Cole, Laramie Stevens

Visual Arts and Crafts Level 3

Champion: Isabella Stolle; Reserve Champion: Isabella Stolle

Purple: Breahnna Dawson (2), Abigail Holler, Tanna Jones, Kadance Shelton (3), Isabella Stolle (2); Blue: Breahnna Dawson (2), Abigail Holler, Tanna Jones, Haylee Lanham (2), Cierra Lindsey (2), Kiera McGrew (2), Kadence Mohler, Norman Parks, Kadance Shelton, Isabella Stolle, Jude Wade; Red: Rees Chapman, Cierra Lindsey, Kadence Mohler, Norman Parks, Kallynn Stroup, Breck Umphenour

Visual Arts and Crafts Level 4

Champion: Cole Holler; Reserve Champion: Caleb Secrest

Purple: Cole Holler, Kada Parks, Caleb Secrest; Blue: Keelea Benedick, Garrett Parks (2), Kada Parks (3), Chaylin Peine, Caleb Secrest (3), Brena Umphenour (3); Red: Keelea Benedick (2)

Fifth: Makenzi Umphenour

Watermelon- Display of 1

Blue: Cierra Lindsey

Welding Level 4

Red: Joshua Sandness

White Onions-Plate of 5

Blue: Cierra Lindsey

White or Russet Potatoes-Plate of 5:

Blue: Cierra Lindsey

Wildlife and Sport Fishing Level 1:

Champion: Ryan Stolle; Reserve Champion: Colton Dilley

Purple: Colton Dilley, Ryan Stolle

Wildlife and Sport Fishing Level 2

Champion: Matthew Stolle; Reserve Champion: Kadence Blevins

Purple: Kadence Blevins, Pryce Eastwood, Matthew Stolle

Wildlife and Sport Fishing Level 3

Champion: Isabella Stolle; Reserve Champion: Kadence Mohler

Purple: Kadence Mohler, Isabella Stolle; Blue: Cierra Lindsey

Wildlife and Sport Fishing Level 4

Blue: Chaylin Peine

Woodworking Level 1

Champion: Caden Nickelson; Reserve Champion: Landon Schull

Purple: Caden Nickelson, Landon Schull, Tucker Wilcox; Blue: Colton Dilley; White: Levi Schlesener

Woodworking Level 2

Champion: Nathan Baird; Reserve Champion: Matthew Stolle

Purple: Nathan Baird; Blue: Miley Parks, Matthew Stolle

Woodworking Level 3

Reserve Champion: Isabella Stolle

Purple: Kadence Mohler, Isabella Stolle

Woodworking Level 4

Blue: Kada Parks

News Editor Doug Carder can be reached at (913) 294-2311 or doug.carder@miconews.com.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.